Toplumda görülme oranı %2-4 olan fıtık, yaşam kalitesini düşüren, iş kaybına sebep olan hatta bazen hayati tehlike nedeni olan ciddi bir hastalıktır. Vücut içinde yer alan bir organın içinde bulunduğu beden bölgesindeki zayıf bir noktadan dışarıya çıkması olarak tanımlanabilen fıtık, doğuştan ya da sonradan gelişebilir. En sık rastlanılan fıtık çeşidi kasık fıtığıdır. Ayrıca göbek fıtığı, epigastrik bölge fıtığı ve çok nadir olsa da yan ve araka karın duvarı fıtıkları da oluşabilir. Bunlara ek olarak mide gibi iç organlarda da fıtıklaşmalar olabilir.

Göbek Fıtığı Nedir?

Göbek çukuru içinden ya da yakınındaki bir bölgeden çıkan göbek fıtığı fındık büyüklüğünden portakal büyüklüğüne kadar ulaşabilir. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen hastalık, genellikle hamilelik sırasında ortaya çıkar. Normalde göbek deliği içeri doğrudur ancak fıtık yaşanması durumunda dışarı doğru bombeleşen bir yapı oluşur. Hamilelik sonrasında kaybolabildiği gibi devam da edebilir. Karın fıtığı olarak da bilenen göbek fıtığı aktif olarak spor yapan kişilerde daha yaygındır.

Göbek Fıtığı Neden Olur?

Göbek fıtığının çıktığı bölge, anne ile bebek arasında kan akımını sağlayan kordonun bebek karın duvarına girdiği zayıf bir nokta olan göbek deliğinin tam içidir. Doğumu takip eden birkaç gün içinde göbek bağı düşer ve bu bölge tamamen kapanır. Bebeklik döneminde bu bölgenin kapanmaması çocuklarda karın fıtığı oluşumuna neden olur. Erişkin döneminde ise karın iç basıncının şiddetli bir şekilde artması göbek fıtığı sebebidir. Aşırı ıkınma, aşırı kilo, oturup kalma sırasında dikkatsiz ve hızlı olma, aşırı basınç, bel bölgesine fazla yüklenme, ağır yük kaldırma, siroz hastalığı, kabızlık, prostat ve hamilelik döneminde yaşanan birtakım sıkıntılar göbek fıtığı oluşumunun başlıca nedenleridir.

Göbek Fıtığı

Tüm sorularınız için Fıtık Destek Hattından 7×24 bizi arayabilirsiniz

Lütfen şikayetiniz ile ilgili aşağıdaki iletişim bilgilerini doldurun ve ihtiyaçlarınızı bize yazın.

Bize Yazın

Göbek Fıtığı Belirtileri

Göbek fıtığının en önemli belirtisi göbek bölgesinde dışarıya doğru gelişen şişlik ve şekil bozukluğudur. Şişen bölgenin etrafında baskı hissi ve ağrı da fıtık belirtileri arasındadır. Hastanın şikayetleri fiziksel aktivite ile birlikte artar. Göbek fıtığı içinde genellikle ince bağırsak ve karın içi yağ dokusu vardır. Göbekteki şişliğin içeri doğru itilememesi, mide bulantısı, kusma ve kabızlık gibi durumlar acil durum olarak nitelendirilir. Bu belirtiler fıtık deliğinden dışarı çıkan organların sıkışması sonucu dolaşım bozukluğunun ve doku harabiyetinin göstergesidir. Böyle bir durumda hastanın vakit kaybedilmeden ameliyat edilmesi gerekir.

Göbek Fıtığı Tedavisi

Göbek fıtığının tek tedavisi ameliyattır. Zamanla büyüyen göbek fıtığı çok ciddi problemlere yol açabilir. Başlangıç aşamasındayken yapılması ameliyatın başarısını önemli ölçüde artırır. Fıtık tedavisi açık ya da laparoskopik müdahale ile yapılabilir. Fıtık ameliyatı oluncaya kadar geçen sürede hastanın daha az ağrı çekmesini sağlamak amacıyla göbek fıtığı korsesi kullanılması önerilir.